زنجیره تامین یکی از حوزه های متاثر از انقلاب صنعتی چهارم و فناوری های دیجیتال نظیر اینترنت اشیا، رباتیک پیشرفته، تحلیل های کلان داده در آینده نزدیک خواهد بود. کما اینکه در برخی کشورهای پیشرو این موضوع تا حد بسیار قابل توجهی جنبه های عملیاتی آن نیز به خوبی پیاده گردیده است. جایگذاری سنسورها در هر چیزی، ایجاد شبکه ها در هر کجا که لازم است، خودکاری سازی هر چیزی که نیاز باشد، و تحلیل هر چیزی که به بهبود عملکرد و رضایت مشتری بیانجامد از دستاوردهای این انقلاب در زنجیره تامین است.

صرف نظر از افزایش سرعت، انعطاف پذیری، سفارشی سازی، دقت، کارآیی، و … که عمده دستاوردهای کاربرد فناوری های دیجیتال در هر حوزه ای از جمله زنجیره تامین می باشند، بررسی فرصت های نهفته در این حوزه برای ورود هر یک از فعالانی که در حوزه کلان داده خدمات و محصولات ارائه می نمایند، از اهمیتی دو چندان نزد ایشان برخوردار است.بدین منظور بایستی ابتدا سطح تحلیل های خود را مشخص و نقطه ورود را با توجه به توانمندی های خود تعیین نمائیم.مهم ترین دغدغه های تامین کننده هایی که یک زنجیره تشکیل می دهند حول ۴ محور هزینه، سرمایه، چابکی، و خدمت می باشند. این دغدغه های نیز ۶ محرک اصلی و نیز اهرم های فناورانه ای جهت خلق ارزش را در اطراف خود دارند که عبارتند از: برنامه ریزی، جریان فیزیکی، مدیریت عملکرد، مدیریت سفارشات، همکاری، و استراتژی زنجیره تامین.

برای نمونه در بخش جریان های فیزیکی، و به طور خاص عملیات لجستیک زنجیره تامین فناوری اینترنت اشیا راهکارهای گوناگونی برای بهینه سازی حمل محصولات دارد. از جمله حمل چند محصول به یک مقصد توسط یک وسیله نقلیه حمل بار، که در گذشته این موضوع با چند وسیله نقلیه صورت می گرفت و منجر به افزایش بهای تمام شده محصول نیز می گردید.مجموعه فراکلود نیز طی بررسی ها خود که هم اکنون در مرحله تحقیقات به سر می برد، پروژه زنجیره تامین سبز از طریق ردیابی جای پای کرین در زنجیره تامین با اهدافی چون بهینه سازی زنجیره تامین، کاهش هزینه تمام شده، کاهش آلاینده های زیست محیطی مبتنی بر فناوری های اینرنت اشیا و بلاکچین آغاز نموده است. امید است مدیریت زنجیره تامین صنایع کشور هر چه زودتر، مشابه نمونه های خارجی به بهینه سازی، به اهمیت این موضوع پی برده و در استفاده از فناوری های دیجیتال بیش از پیش اغفال ننمایند