فناوری با زندگی ما ادغام شده است. در واقع، نمی‌توانیم به گوشه‌ای از منزل یا محل کار خود نگاه کنیم و ردپای فناوری را در آن نبینیم. حتی اگر در جایی از منزل یا دفتر کارمان از فناوری خاصی استفاده نکرده باشیم، بی‌تردید گزینه‌هایی را برای آن در ذهنمان آماده کرده‌ایم. در عین حال، فاصله توسعه و معرفی هر فناوری تا ورود آن به زندگی روزمره ما بسیار کوتاه‌تر شده است. در حالی که بعضی از فناوری‌ها مسیری بیش از یک دهه را برای تجاری‌سازی پشت سر گذاشته‌اند، امروزه با مواردی مواجه می‌شویم که این مسیر را حتی در کمتر از یک سال طی می‌کنند.

از آنجا که حوزه سلامت و درمان همیشه با جان انسان‌ها سروکار دارد، استفاده از آخرین فناوری‌ها برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن به‌ یک اصل مهم تبدیل شده است. بهره‌گیری از لیزرهای مختلف، تجهیزات تصویربرداری فوق پیشرفته و مثال‌های دیگری از این قبیل، ثابت می‌کند این حوزه همواره آماده پذیرش قابلیت‌های تازه فناوری است. در همین مسیر، با توجه به گسترش کاربرد اینترنت و ابزارهای مرتبط با آن، اینترنت اشیا به فرصتی برای بهره‌گیری از این امکانات تبدیل شده و طبیعی است که حوزه سلامت و درمان نیز چنین فرصتی را از دست ندهد. دو پارامتر ارتباط و دسترسی گسترده از اینترنت باعث شده پزشکان بتوانند از راه دور و حتی بدون دخالت خود بیمار، اقدامات خاصی را برای درمان او انجام دهند یا از وضعیت بیمار خود مطلع شوند. در ادامه به چند کاربرد اینترنت اشیا در حوزه درمانی اشاره می‌کنیم.

دستگاه‌های اینترنت اشیاء می‌تواند برای فعال کردن نظارت از راه دور بر سلامت و اخطارهای اضطراری استفاده شود. دستگاه نظارت بر سلامت از فشارخون و نظارت بر ضربان قلب تا دستگاه‌های پیشرفته قادر به نظارت بر تجهیزات تخصصی، مانند ضربان‌ساز فیت‌ بیت مچ‌بندهای الکترونیکی یا سمعک پیشرفته را شامل می‌شود. بعضی از بیمارستان‌ها شروع به اجرای «تخت هوشمند» کرده‌اند که می‌تواند تشخیص دهد که درچه زمانی مورد استفاده بیمار است یا زمانی که بیمار می‌خواهد بلند شود را متوجه می‌شود. همچنین می‌تواند فشار مناسب را تنظیم کند و بدون تعامل پرستاران، به بیمار رسیدگی شود. سنسورهای تخصصی همچنین می‌تواند فضاهای زندگی را برای نظارت بر سلامت و رفاه عمومی شهروندان، مجهز کند. در حالی که همچنین از اجرای درمان مناسب و کمک به مردم برای دوباره بدست آوردن پویایی به‌وسیله معالجه اطمینان حاصل کنند. همچنین دستگاه‌هایی مانند دستگاه نظارت بر قلب پوشیدنی به وسیله اینترنت اشیاء امکان‌پذیر است.